Sign in to follow this  
Followers 0

Eat for only $2.04 per day.

30 posts in this topic

Posted

No. Never. And I'd question the sanity of anyone who does say that.

 

Depends on where you live, it could be true in say NYC, LA, or Chicago, in my town in CT it's not

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Well you have your grain / Milk / protein / fiber / meat

I'd wager there's very little of those in those sandwiches.

My Monthly Tesco's shop, which includes a variety of healthy and unhealthy foods and even beer and luxuries, and serves 3 people and a dog, comes in at

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

I love bologna and cheese sandwiches, I don't give a damn what anyone thinks. :D

 

No, I don't think I've ever heard anyone say it's cheaper to go out and eat than cook at home. I don't think that's ever been true. In fact, I was just thinking today how asininely expensive food is to eat out now. I went and picked up a sandwich from Jimmy Johns and with chips and a drink my total was almost $10!!!!! It wasn't but a handful of years ago when $5 was expensive for one person to eat. Now the norm is closer to $10. Hell, even a **** combo meal at a fast food restaurant ends up being $7 now. I admit, I'm a bit lazy and not the best at making myself a lunch before work, but I'm going to have to start. The food industry is getting ridiculous with their pricing these days.

I live in Pittsburgh, in a wealthier area. If I'm being lazy, there's a supermarket that's easy to get to, open 24/7, and it cost something like $15 for stir-fry with tofu for me and my girlfriend. Chipotle is $13.50  for 2 burritos.

 

Had I planned better, I could have gone shopping in a cheaper grocery store, but for the sake of the argument, it was more expensive eating in.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

you may find this cheaper, but it's unhealthier and after a while you will get not only fatter but fedup of that crap food.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

If you don't want processed meats and cheese, it wouldn't be that much more expensive to get fresh sliced stuff at the store's deli.  That way you could alternate types and not get sick of it as fast.

 

Otherwise, ramen noodles cost close to nothing, Lean Cuisines and some frozen pizzas are almost always $2/ea., rice and canned veggies are always cheap, there are plenty of soup cans that are a dollarish that would suffice for a meal, boxes of pasta are cheap, etc etc

 

There are millions of ways to make each meal a couple dollars and remain very nutritional.  

 

Problem with a lot of pre-packaged (ramen / canned soup / frozen dinners) is very high sodium content. If you have any blood pressure conditions, sodium is something you have to avoid. Canned Vegetables is a good inexpensive healthier option, but 1 can usually goes for $1-2  per can. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.