Jump to content



Photo

Eat for only $2.04 per day.


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#16 OP +warwagon

warwagon

    Only you can prevent forest fires.

  • 27,253 posts
  • Joined: 30-November 01
  • Location: Iowa

Posted 03 July 2013 - 00:24

What about real cheese instead of that?

 

Ya you could do that might raise the price. Like I buy a 2lbs bag of cheese. I go through about 1 per week. I ad that to the sandwich. Adds about .53 cents per sandwich.




#17 firey

firey

    F͎̗͉͎͈͑͡ȉ͎̣̐́ṙ͖̺͕͙̓̌è̤̞͉̟̲͇̍̍̾̓ͥͅy͓̍̎̌̏̒

  • 8,074 posts
  • Joined: 30-October 05
  • Location: Alberta, Canada
  • OS: Windows 7
  • Phone: Android (4.4.2)

Posted 04 July 2013 - 14:32

I guess that works.. if all you want to eat is processed food... if that's the case you are better off eating fast food.



#18 +Frank B.

Frank B.

    Member N° 1,302

  • 24,266 posts
  • Joined: 18-September 01
  • Location: Frankfurt, DE
  • OS: OS X 10.10
  • Phone: iPhone 6

Posted 04 July 2013 - 14:45

You know, I'd rather spend a € or two more a day and have proper food than resort to your suggestion. :x



#19 AR556

AR556

    Neowinian Senior

  • 5,761 posts
  • Joined: 07-August 03

Posted 04 July 2013 - 14:52

That might as well be assmeat...



#20 Nick H.

Nick H.

    Neowinian Senior

  • 11,839 posts
  • Joined: 28-June 04
  • Location: Switzerland

Posted 04 July 2013 - 14:53

As a snack - or even the occasional lazy meal - it works. But as others have said, I need variety. I once spent the better part of a month eating the same sandwich for lunch while at work. I can't remember what it was now, but I had to stop because it became nauseating.

#21 tytytucke

tytytucke

    Neowinian

  • 713 posts
  • Joined: 28-December 10

Posted 04 July 2013 - 14:56

How about a bag of salad with your choice of meats and toppings with yogurt, cut fruit, and Whole grain bagels on the side. A higher price but much easier to eat over and over again with many different options.



#22 vcfan

vcfan

    Straight Ballin'

  • 5,385 posts
  • Joined: 12-June 11

Posted 04 July 2013 - 15:05

you can get 2 pizza pops for $0.99. if you eat twice a day,two each time,thats less than 2 bucks a day too.



#23 cropcircles

cropcircles

    Neowinian

  • 1,457 posts
  • Joined: 31-October 04

Posted 04 July 2013 - 15:15

Save even more and go with the Salami sandwich with a little Mayo and a bowl of Ramen noodles. Totally unhealthy but pretty good and cheap.

0004470001090_500X500.jpg



#24 pack34

pack34

    Professional Electron Wrangler

  • 1,056 posts
  • Joined: 04-July 11

Posted 04 July 2013 - 15:22

An easy and cheap meal is also to poach an egg with a serving of Ramen. You can also toss some veggies in there too. Takes slightly more time than slapping together a sandwich though. 



#25 Draconian Guppy

Draconian Guppy

    LippyZillaD Council

  • 15,909 posts
  • Joined: 22-August 04
  • Location: Neowin

Posted 04 July 2013 - 15:24

hmmmm bologna reminds me of:

 

 

muffaletta!

 

 

IMG_0540.JPGMuffalettaFattie1.jpg



#26 Anibal P

Anibal P

    Neowinian

  • 4,428 posts
  • Joined: 11-June 02
  • Location: Waterbury CT
  • OS: Win 8.1
  • Phone: Android

Posted 04 July 2013 - 15:28

No. Never. And I'd question the sanity of anyone who does say that.

 

Depends on where you live, it could be true in say NYC, LA, or Chicago, in my town in CT it's not



#27 +MikeChipshop

MikeChipshop

    Miniman

  • 7,491 posts
  • Joined: 02-October 06
  • Location: Scotland
  • OS: Windows 8, iOS, Android, WP8
  • Phone: HTC 8X / Nexus 5

Posted 04 July 2013 - 15:30

Well you have your grain / Milk / protein / fiber / meat


I'd wager there's very little of those in those sandwiches.

My Monthly Tesco's shop, which includes a variety of healthy and unhealthy foods and even beer and luxuries, and serves 3 people and a dog, comes in at £240 per month, divide that by four you got £60 per week, divide that by 3 people = £20 per week, divide that again by the number of days and you've got £2.85 per day.

So £2.85 for proper food, plus luxuries plus the fact that includes the dogs meals and cleaning essentials, toiletries etc. Makes $2 for some ###### fake processed sandwiches look pretty weak, sorry man ;)

#28 greenwizard88

greenwizard88

    Neowinian Senior

  • 1,856 posts
  • Joined: 28-November 04

Posted 04 July 2013 - 15:36

I love bologna and cheese sandwiches, I don't give a damn what anyone thinks. :D

 

No, I don't think I've ever heard anyone say it's cheaper to go out and eat than cook at home. I don't think that's ever been true. In fact, I was just thinking today how asininely expensive food is to eat out now. I went and picked up a sandwich from Jimmy Johns and with chips and a drink my total was almost $10!!!!! It wasn't but a handful of years ago when $5 was expensive for one person to eat. Now the norm is closer to $10. Hell, even a **** combo meal at a fast food restaurant ends up being $7 now. I admit, I'm a bit lazy and not the best at making myself a lunch before work, but I'm going to have to start. The food industry is getting ridiculous with their pricing these days.

I live in Pittsburgh, in a wealthier area. If I'm being lazy, there's a supermarket that's easy to get to, open 24/7, and it cost something like $15 for stir-fry with tofu for me and my girlfriend. Chipotle is $13.50  for 2 burritos.

 

Had I planned better, I could have gone shopping in a cheaper grocery store, but for the sake of the argument, it was more expensive eating in.



#29 Praetor

Praetor

    ASCii / ANSi Designer

  • 3,536 posts
  • Joined: 05-June 02
  • Location: Lisbon
  • OS: Windows Eight dot One dot One 1!one

Posted 04 July 2013 - 16:05

you may find this cheaper, but it's unhealthier and after a while you will get not only fatter but fedup of that crap food.



#30 Jason Stillion

Jason Stillion

    Neowinian Senior

  • 1,559 posts
  • Joined: 04-April 12
  • Location: United States

Posted 04 July 2013 - 16:10

If you don't want processed meats and cheese, it wouldn't be that much more expensive to get fresh sliced stuff at the store's deli.  That way you could alternate types and not get sick of it as fast.

 

Otherwise, ramen noodles cost close to nothing, Lean Cuisines and some frozen pizzas are almost always $2/ea., rice and canned veggies are always cheap, there are plenty of soup cans that are a dollarish that would suffice for a meal, boxes of pasta are cheap, etc etc

 

There are millions of ways to make each meal a couple dollars and remain very nutritional.  

 

Problem with a lot of pre-packaged (ramen / canned soup / frozen dinners) is very high sodium content. If you have any blood pressure conditions, sodium is something you have to avoid. Canned Vegetables is a good inexpensive healthier option, but 1 can usually goes for $1-2  per can.