Recommended Posts

i_was_here

Of course. My point is just that the portion sizes are excessive for the average person and no warning is given when ordering meals that have excessive calorie counts.

Most restaurants already include calories counts in their menus now and people should be personally responsible for their own eating habits. Does everything bad need a warning nowadays?

Link to post
Share on other sites
theyarecomingforyou

Most restaurants already include calories counts in their menus now and people should be personally responsible for their own eating habits.

Of course people should be responsible for themselves but people should also expect businesses to behave responsibly. Having portion sizes that are unsuitable for most customers is obviously not being responsible, nor is upselling larger portion sizes.

 

I think it is perfectly reasonable to make business warn customers about portion sizes when ordering large meals.

Link to post
Share on other sites
elenarie

Blame nations which have a large lower class living below the poverty line unable to eat healthy because that costs more money.

But that is pol. not sci.

 

What? That is in no way true. Healthier food is way cheaper than the ###### from MD.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
+Red King

What? That is in no way true. Healthier food is way cheaper than the ###### from MD.

'Organic', 'Non-GMO', 'real sugar', 'grass fed', ... products are way more expensive and smaller in size.

At least that is my experience.

On top of that, you need to make the food yourself because ready to eat food usually contains way more sodium and fat.

Just look at ready to eat chicken...

:/

Link to post
Share on other sites
adrynalyne

What? That is in no way true. Healthier food is way cheaper than the ###### from MD.

That is completely false.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
blank

Of course people should be responsible for themselves but people should also expect businesses to behave responsibly. Having portion sizes that are unsuitable for most customers is obviously not being responsible, nor is upselling larger portion sizes.

 

I think it is perfectly reasonable to make business warn customers about portion sizes when ordering large meals.

 

Business' and governments don't need to hold your hand and walk you through life.

Should be able to go anywhere and buy any amount of anything that you want, without the kid in the window snickering at you.

 

Besides, Mcdonalds doesn't give you a large order with normal value meals anymore, you have to ask and pay extra for it.

I think the standard is the medium, which isn't much better than the small, and 99% of the time they only feel the cup half way.

 

I miss the fries, i've been on my no junk diet for a while now. (made this decision on my own, mcdonalds didn't put me on it ;) amazing i know.)

 

You'd think they would have chosen someone a little more fit when showing off what their fries can do to you. :laugh:

Feeding a family at McDonald's everyday would not be cheap. Not seeing your point here...

agree. value meals are $6-9 now. I miss the days when they were $3, ha.

The food really isnt that good for the price. Fries are decent though when they are fresh.

Pay the same or a little more to goto a steak house or something and get an actual meal.

I'd worry less about whats in the fries, and worry more about whats in their cheaper hamburgers. You have to pay $7-8 for a burger with actual meat. lol

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
i_was_here

'Organic', 'Non-GMO', 'real sugar', 'grass fed', ... products are way more expensive and smaller in size.

At least that is my experience.

:/

You don't need to buy 'Organic', 'Non-GMO', 'grass fed' etc to make a healthy meal. Also you might think you're spending a lot of money on groceries but the cost per meal may end up being very low. Ingredients can be used in a variety of ways. Don't just focus on one meal.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
adrynalyne

 

Business' and governments don't need to hold your hand and walk you through life.

Should be able to go anywhere and buy any amount of anything that you want, without the kid in the window snickering at you.

 

Besides, Mcdonalds doesn't give you a large order with normal value meals anymore, you have to ask and pay extra for it.

I think the standard is the medium, which isn't much better than the small, and 99% of the time they only feel the cup half way.

 

I miss the fries, i've been on my no junk diet for a while now. (made this decision on my own, mcdonalds didn't put me on it ;) amazing i know.)

 

agree. value meals are $6-9 now. I miss the days when they were $3, ha.

The food really isnt that good for the price. Fries are decent though when they are fresh.

Pay the same or a little more to goto a steak house or something and get an actual meal.

I'd worry less about whats in the fries, and worry more about whats in their cheaper hamburgers. You have to pay $7-8 for a burger with actual meat. lol

You can feed a small family for entire day for 3-4 dollars from the dollar menu.

You don't need to buy 'Organic', 'Non-GMO', 'grass fed' etc to make a healthy meal. Also you might think you're spending a lot of money on groceries but the cost per meal may end up being very low. Ingredients can be used in a variety of ways. Don't just focus on one meal.

Can you make a filling meal for a buck?

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
blank

You can feed a small family for entire day for 3-4 dollars from the dollar menu.

Can you make a filling meal for a buck?

exaggerator.

Cannot. A small family is still bout 3-4 people? 3-4 items off the dollar menu mean you get 3-4 items (since its mostly a dollar, but not really).

Around here the mcdouble (only so called beef sandwich on the dollar menu) is about $1.50 now. It's a good laxative really.

I think its the same as the mcchicken as well.

4 sandwhiches would be about $7 alone, even off the dollar menu, and then youd probably get them fries which would be another few bucks. And this is just lunch.

Then drinks. Would still be around $10 per dinner time.

In the end it doesn't really save you, over a better meal at home.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
adrynalyne

exaggerator.

Cannot. How large is the family? 3-4 items off the dollar menu mean you get 3-4 items. Usually there are 4 people per family (alot more around where i live).

Around here the mcdouble (only so called beef sandwich on the dollar menu) is about $1.50 now. It's a good laxative really.

I think its the same as the mcchicken as well.

Small.

 

Did you not read what I said?

 

A family of three absolutely can do what I said if they aren't heffers.  Exaggeration?  No.  Just been broke before.

Mcdouble is still a buck here so....

It still costs more beforehand.  When you are penniless, you can't just not eat for a week to save up for healthy groceries.

Link to post
Share on other sites
i_was_here

Small.

 

Did you not read what I said?

 

A family of three absolutely can do what I said if they aren't heffers.  Exaggeration?  No.  Just been broke before.

Mcdouble is still a buck here so....

Is the $3-4 per person or per family? If I had to stretch a $1 item for an entire day I would be damn hungry.

It still costs more beforehand.  When you are penniless, you can't just not eat for a week to save up for healthy groceries.

True but how is it you could only afford to make small payments over a long period of time? Whether its fast food or home cooking you are gonna spend some amount of dollars over a given time period. And if you are that broke, I think you would qualify for government assistance as well.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
blank

Small.

 

Did you not read what I said?

 

A family of three absolutely can do what I said if they aren't heffers.  Exaggeration?  No.  Just been broke before.

Mcdouble is still a buck here so....

It still costs more beforehand.  When you are penniless, you can't just not eat for a week to save up for healthy groceries.

I read exactly what you said. You said you can feed an entire small family (you didnt give a number, most small families are 3-4 people) for less than $5 a day.

Your price means each person wouldn't even get a full buger (split the couple you get amongst the members of the family, and would have to share fries, and perhaps skip the drink.

And then suggest this small portion will fill them ALL DAY? That would mean they're eating a tiny portion one time a day, which in itself isn't healthy.

My point is that you exaggerated, and its still not cheaper. It'd still be around $10 to feed the family per eating. and multiply that by 3.

Cheaper to get the ingredients and make the food at home yourself. Can get a box of 35 100% pure lean beef patties from walmart for only $20. Even cheaper for the less quality patties (still better than what they give you on the mcdouble) Loaf of bread is $2. Sure it costs more at first, but at the end of the week you'll have more money.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
+E.Worm Jimmy

You can feed a small family for entire day for 3-4 dollars from the dollar menu.

Can you make a filling meal for a buck?

 

 

 

Let see.  For a week spending 4x7 = $28

For a month = $120

 

 

$120 of groceries will buy you enough meat to freeze and pretty vegetables, and cooking oil and butter and tea and sugar and salt.    You really can stretch a budget, if you are willing to freeze and defrost as necessary, and can use ingredients!

The meals you are going to eat for $120 a month in Basic grocery store (and i am talking only raw /frozen products)  will be way healthier and more nutrition then ANYTHING you can get at McD

 

 

 

 

 

Also feeding a small family for 3-4 dollars in McD?     Seriously? 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
adrynalyne

I read exactly what you said. You said you can feed an entire small family (you didnt give a number, most small families are 3-4 people) for less than $5 a day. And then said to someone else it'd be "filling", which means they would get more than one item each.

Your price means each person wouldn't even get a full buger (split the couple you get amongst the members of the family, and would have to share fries, and perhaps skip the drink.

And then suggest this small portion will fill them ALL DAY? That would mean they're eating a tiny portion one time a day, which in itself isn't healthy.

My point is that you exaggerated, and its still not cheaper. It'd still be around $10 to feed the family, and multiply that by 3.

Cheaper to get the ingredients and make the food at home yourself. Can get a box of 35 100% pure lean beef patties from walmart for only $20. Even cheaper for the less quality patties (still better than what they give you on the mcdouble) Loaf of bread is $2. Sure it costs more at first, but at the end of the week you'll have more money.

Funny how you can change things when you take things out of context.

 

My filling comment was regarding a single meal, not YOUR comment.

 

Yes, 3-4 dollars can give you enough caloric intake to survive.  Not comfortably, but you can do it.

 

Clearly we have people in here who have never fallen on hard times.

Let see.  For a week spending 4x7 = $28

For a month = $120

 

 

$120 of groceries will buy you enough meat to freeze and pretty vegetables, and cooking oil and butter and tea and sugar and salt.    You really can stretch a budget, if you are willing to freeze and defrost as necessary, and can use ingredients!

The meals you are going to eat for $120 a month in Basic grocery store (and i am talking only raw /frozen products)  will be way healthier and more nutrition then ANYTHING you can get at McD

So don't eat for a month and you are set with healthy food.

 

Got it! ;)

Let see.  For a week spending 4x7 = $28

For a month = $120

 

 

$120 of groceries will buy you enough meat to freeze and pretty vegetables, and cooking oil and butter and tea and sugar and salt.    You really can stretch a budget, if you are willing to freeze and defrost as necessary, and can use ingredients!

The meals you are going to eat for $120 a month in Basic grocery store (and i am talking only raw /frozen products)  will be way healthier and more nutrition then ANYTHING you can get at McD

 

 

 

 

 

Also feeding a small family for 3-4 dollars in McD?     Seriously? 

FFS.

 

5 dollars.  6?  You get the damn point.

Link to post
Share on other sites
DocM

We go to the local butcher and buy 80-85% lean burger he grinds from whole sides.

Put a bit in the hamburger press, stack with wax paper between and freeze. Actually cheaper than pre-made patties and without the filler.

Homemade onion rolls are a snap.

Link to post
Share on other sites
+E.Worm Jimmy

Sure it costs more at first, but at the end of the week you'll have more money.

 

Exactly.    But ain't no one got time for that???  LOL

Link to post
Share on other sites
blank

Clearly we have people in here who have never fallen on hard times.

Are you kidding me?

When im out of money, the last thing i'll do is goto the dollar menu at mcdonalds. or any fast food, Which is my point.

Because like i said, its cheaper to buy the ingredients at the grocery store, and make the meals at home.

Perhaps you're on hard times because you goto mcdonalds everyday, and apply the same thought process to other areas, only making the financial situation worse

Hard times means going wamart, buying bread, baloney, ramen noodles. Will be SUPER cheap, and will get you further.

Hell, i've had it so hard at times i had to live off just the noodles, ha.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
+E.Worm Jimmy

Clearly we have people in here who have never fallen on hard times.

 

OK man, you clearly never really seen hard times. And the "hard" times you have seen, allowed you to eat at McD..... how "hard" is that!!!

 

If you can afford to buy McD everyday to survive, YOU who clearly don't understand what HARD times means.

For prepared food, there is ALWAYS a cost to maintain the restaurant and to pay the cost of rent.   It WILL NEVER be cheaper then buying your own food. NEVER!  Someone pays then wages and the rest and with each dollar meal you are paying it too!!!

 

 

I lived of canned baked beans for many months, ok???    That is hard time.... and that is the only thing I could afford.  I was SUPER LUCKY if I got a piece of bread to go with it.

Affording a McD meal EVERY day to me was a damn luxury!

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
adrynalyne

Are you kidding me?

When im out of money, the last thing i'll do is goto the dollar menu at mcdonalds. or any fast food, Which is my point.

Because like i said, its cheaper to buy the ingredients at the grocery store, and make the meals at home.

Perhaps you're on hard times because you goto mcdonalds everyday, and apply the same thought process to other areas, only making the financial situation worse

Hard times means Goto wamart, buy bread, baloney, and some ramen noodles. Will be SUPER cheap.

Funny how you make assumptions about me.  Typical Neowinian....

 

I don't eat fast food, smart guy.  However I understand when people say healthy food is more expensive (because it is).

 

 

OK man, you clearly never really seen hard times. And the "hard" times you have seen, allowed you to eat at McD..... how "hard" is that!!!

 

If you can afford to buy McD everyday to survive, YOU who clearly don't understand what HARD times means.

For prepared food, there is ALWAYS a cost to maintain the restaurant and to pay the cost of rent.   It WILL NEVER be cheaper then buying your own food. NEVER!  Someone pays then wages and the rest and with each dollar meal you are paying it too!!!

 

 

See above comment.

 

 

Here, read a study from people smarter than both of you:

 

http://www.latimes.com/food/dailydish/la-dd-eating-healthy-expensive-study-20131206-story.html

Link to post
Share on other sites
blank

Funny how you make assumptions about me.  Typical Neowinian....

 

I don't eat fast food, smart guy.  However I understand when people say healthy food is more expensive (because it is).

 

 

See above comment.

I'm not assuming anything, im going off what you said.

You're the one assuming all these things, apparently.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
adrynalyne

I'm not assuming anything, im going off what you said.

You're the one assuming all these things, apparently.

I guess you forgot you said this:

 

Perhaps you're on hard times because you goto mcdonalds everyday, and apply the same thought process to other areas, only making the financial situation worse

 

If that isn't an assumption, I don't know what is.

Link to post
Share on other sites
+E.Worm Jimmy

 

 

Eating "healthy"  in this study means eating grass fed preservative free organic, most likely.  Even if not, it is still comparing a cost of buying it from a store!!!!!  It is not factoring a price to eat crap from a retail fast food outlet!

Anything fresh is better, and healthier.  No need to the "healthy".       Non-organic, GMO, pertiside sprayed, mutated fresh veggies are still miles better then McD, and cheaper also. Canned veggies, frozen veggies, canned tuna and chicken... much cheaper, and STILL BETTER then McD.

I guess you forgot you said this:

 

Perhaps you're on hard times because you goto mcdonalds everyday, and apply the same thought process to other areas, only making the financial situation worse

 

If that isn't an assumption, I don't know what is.

 

Actually, from your arguments here, it seems quite plausible.

Link to post
Share on other sites
(Account no longer active)

Quality potatoes grown using GM seeds from Monsanto.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
elenarie

Can you make a filling meal for a buck?

 

That is like 3 bites. You get full from 3 bites?

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Similar Content

    • By Namerah S
      Microsoft bags yet another HoloLens contract with U.S. military
      by Namerah Saud Fatmi

      A few years back in November 2018, Microsoft was awarded a $480 million contract for its augmented reality headset, the HoloLens, by the U.S. military. Though it was a big win for the company, it wasn't exactly met with applause. The deal was followed by protests from employees worried about their work contributing to the death of others as the Integrated Visual Augmentation System (IVAS) was designed to help soldiers practice.

      At the time, CEO Satya Nadella dealt with the situation rather bluntly, reaffirming that Microsoft would continue to engage with the U.S. military despite employee disapproval. Following suit, today one of the world's largest tech giants did just that, winning another contract with the United States Army for the augmented reality headset.

      Today's deal between the U.S. Army and Microsoft is worth a whopping $21.9 billion, more than forty times the value of the first IVAS contract. The multi-billion dollar agreement will be spread out over the span of ten years, as reported by CNBC. As per the contract, 120,000 customized AR headsets are to be built in the given period.

      Employees of the Redmond-based corporation have yet to respond. Whether the Microsoft workers will stay quiet about yet another military deal this time remains unknown.

    • By zikalify
      Japan agrees to provide important Lunar Gateway components
      by Paul Hill



      NASA and the Government of Japan have come to an agreement over the Lunar Gateway that will see the east Asian nation provide capabilities for the Gateway’s International Habitation module (I-Hab). The I-Hab is a key component of the modular space station as it includes life support capabilities and additional space where astronauts can live and work during Artemis missions.

      According to the American space agency, JAXA’s planned contributions include I-Hab’s environmental control and life support system, batteries, thermal control and imagery components. Once developed, these parts will be integrated into the I-Hab module by the European Space Agency (ESA) which shows just how much of an international effort this new space station is.

      Under a previous agreement between JAXA and Northrop Grumman, Japan will supply the batteries that’ll be used in Gateway’s Habitation and Logistics Output (HALO) – the area of the station where astronauts will go first once arriving at Gateway. Japan has also decided to take a look at its HTV-X cargo resupply craft to see whether it can adapt it for use in Gateway logistics resupply missions.

      Commenting on today’s partnership, Gateway program manager at NASA’s Johnson Space Center Dan Hartman said:

      The Lunar Gateway, which is set to orbit the Moon, will begin launching in January 2024. Initially, the Power and Propulsion Element and the HALO modules will be launched and eventually will be joined many other modules. The I-Hab, which Japan is developing components for under today’s agreement is set for launch in 2026.

    • By Steven P.
      Source: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55522825
       
      What a nice gesture, well done to office Lima  
    • By Ather Fawaz
      Nuro approved to become the first driverless delivery service in California
      by Ather Fawaz

      Image via Nuro Nuro, the autonomous delivery startup, has obtained the first-ever approval from the California Department of Motor Vehicles (DMV) to launch driverless services in the state. The milestone achievement makes Nuro the first company to receive approval of this kind, ahead of companies like GM and Amazon who have only received testing approvals for their bids in the same technology thus far.



      Following the approval, Nuro can now start autonomous routine deliveries of food, beverages, medicine, and other products in California. The firm states that it will soon begin operating commercially on California roads in two counties—Santa Clara and San Mateo— near its headquarters in the Bay Area with an established partner. The company stated in a blog post:

      Service will start off with a fleet of Toyota Prius vehicles in fully autonomous mode before the company eventually deploys its custom-built electric R2 vehicles. Nuro accentuated that safety is the primary concern for its vehicles, stating that the "R2 was purposefully engineered for safety, with a design that prioritizes what’s outside — the people with whom we share the roads — over what’s inside." As such, deliveries can only occur during good weather conditions, and the vehicles will be limited to a maximum of 25mph (~40km/h).

    • By zikalify
      U.S. to fund the removal of Chinese tech in its networks
      by Paul Hill



      U.S. lawmakers are set to back a $1.9 billion fund to help remove Huawei and ZTE equipment from its mobile networks after they were deemed to be a threat by the Federal Communications Commission (FCC) back in June. Earlier this year, the FCC published rules that require carriers to replace equipment from Huawei and ZTE.

      The fund mentioned earlier is part of the wider COVID-19 relief bill which provides a total of $900 billion for different initiatives. $3.2 billion, for example, will be spent on emergency broadband for those on a low-income, a $50 monthly subsidy will help eligible households afford their internet connection and an internet-connected device.

      According to leading Democrats, the low-income program is set to “help millions of students, families and unemployed workers afford the broadband they need during the pandemic”. With lockdowns caused by COVID-19, many people have been forced to use technology that they may not have utilized in the past in order to get on with their lives, and as a result people all over are finding it harder than ever to meet bill payments.

      The funding expected to be approved in the U.S. will also help in several other ways, for example:

      $285 will be spent to connect minority communities and establish an Office of Minority Broadband Initiatives at the National Telecommunications and Information Administration (NTIA). $250 million will go towards additional FCC support for telehealth. $1 billion is being allocated for a NTIA tribal broadband connectivity grant program. $300 million will fund a NTIA grant program to promote broadband expansion to underserved Americans in rural areas. $65 million will improve broadband maps which will help the agency better target government money for deploying broadband. The replacement of Huawei and ZTE equipment in U.S. networks comes after several years of the Trump administration asking countries in Europe and around the world to take similar actions.

      Source: Reuters